Зазвичай люди недовірливо ставляться до систем планування: мовляв, ну що такого можна записати у щоденнику, щоб кардинально змінити хід робочого та особистого життя? Проте авторові методу Bullet Journal Райдеру Керроллу вдалося переконати у його дієвості не лише такі поважні видання, як Forbes, Vogue, Wall Street Journal, а й мільйони офісних працівників, творчих людей і навіть топ-менеджерів.

Bullet-journal – це система організації справ, планів, ідей і бажань. Придумав її Райдер Керролл – цифровий дизайнер із Брукліна. Він завжди мав проблеми з концентрацією на одній темі, йому навіть діагностували «нездатність до навчання». Роками Райдер працював над власним методом організації, що давав би змогу легко й швидко фіксувати думки і так само легко до них повертатись.

Фішка цього способу ведення записника – це використання спеціальних позначень, завдяки яким уся інформація буде розкладена по полицях.

В чому переваги ведення блокнота?

- Ви отримуєте персоналіхований щоденник, створений вами та для васс;
- Можна починати вести з будь-якої дати;
- Всі записи знаходяться в одному місці зі зрозумілою навігацією;
- Дозволяє зосередитись на особистісному рості та збільшенню продуктивності;
- Добре розвантажує мозок та дає відпочити від гаджетів;
- Може не тільки бути робочим інструментом, а й розвивати творчість через скрапбукінг, леттерінг і інше.

Спочатку вам потрібен сам блокнот – головне, щоб його вистачило надовго і було зручно брати з собою. Ми знаємо, як важливо, щоб це була гарна канцелярія, що надихатиме та буде зручною в користуванні.


Бажано, щоб сторінки були або в клітинку, або не розліновані взагалі, або у вигляді dot grid, тобто в крапку. Справжні bullet-journal гуру стверджують, що найзручніший варіант розлінування – блокнот в крапку.
Зверніть увагу і на товщину паперу, особливо, якщо збираєшся використовувати гелеві ручки та фломастери. Від них занадто тонкі сторінки матимуть відбитки на зворотному боці. Саме тому в наших блокнотах товщина паперу 110 г/м2.

Як почати вести такий блокнот?
1. Пронумерувати сторінки.
2. Скласти зміст (Index): записати назви розділів та їх сторінок.
3. Створити розворот на рік (future log) та місяць (monthly log): записати туди найважливіші події та дати, а на окремих сторінках можна буде записати довгострокові завдання.
4. Створити розвороти на тиждень (weekly spread) та день (daily spread). Або тільки на тиждень, або тільки на день, буде це формат планера або щоденника обирати вам.
5. Колекції (collections) або тематичні сторінки, тут можуть бути списки книг, серіалів, трекери, рецепти, віш – лісти, малюнки і все, що схочеться.

Для початку визначачимося з ключами (key) – це знаки, якими ви будете позначати свої записи.
У стандартному ключі крапка – це завдання.

Коли воно виконане, крапка стає хрестиком.

Якщо завдання треба перенести на інший день, малюється стрілочка: ліворуч, щоб прив'язати завдання до певної дати, та праворуч, коли завдання переноситься на невизначений строк.

Зустрічі помічаються кружечком, а нотатки – за допомогою тире.

Додаткові знаки: «!» для ідей та інсайтів, око – коли треба знайти більше інформації.

Звісно, можна вигадати й власні позначки, все залежить від вашого бажання.


 

Планер на рік (year / future log)

Сюди записують важливі дати (дні народження, річниці, заходи), подорожі й інші глобальні плани, щоб перед очима завжди була цілісна картина. Варіантів, який вигляд має бути у future log, безліч. Найпростіший – це метод засновника Райдера Керролла. Просто поділіть кожну сторінку на три частини, підпишіть їх за назвами місяців – і модель року готова. Тепер запишіть всі важливості й не забудьте вказати дати.

Планер на місяць (monthly log)

Керролл пропонує відвести на кожний місяць цілий розворот. На лівій сторінці випишіть у стовпчик усі числа місяця, поруч відзначте дні тижня. Дати, що відмічені в річному календарі, так само підпишіть й тут. Правіше додайте трекер звичок: один стовпчик – одна справа. Так ви зможете відстежувати, наприклад, скільки разів на місяць займались спортом. Праву сторінку цілком залиште для планів і завдань.

Деякі користувачі буллет-системи ділять місячний план за категоріями. Причому зробити це можна як у календарі, так і в розділі завдань. Такий метод зручний для тих, хто одночасно працює і навчається або взагалі має багато сфер діяльності.

Крім того, monthly log також можна зобразити в календарному вигляді. Тоді важливі події заносяться до днів-квадратиків, а трекер звичок будується окремо.
 

Планер на тиждень (weekly log)

На тиждень плануйте дрібніші завдання і невеликі кроки до більших цілей. Ліву сторінку розлінутей на сім частин відповідно до днів тижня, а праву залиште для нотаток. Тут певні пункти можна розписати детальніше. Якщо плануєте закупити продуктів, запишіть список покупок окремо. Любите готувати вдома? Складіть меню на наступні сім днів. Сюди ж можна перенести й трекер звичок, а ще – додати розклад роботи.

Знову ж таки, вирішувати, який вигляд матимуть сторінки записника, тільки вам.

План на день (daily log)

Розгорніть новий розворот, поставте дату і перепишіть сюди відповідні завдання з місячного та тижневого планів. Протягом дня викреслюйте, переносьте чи додавайте пункти, записуйте думки й нотатки. А потім так само новий день. Краще не робіть розмітку сторінки завчасно, а записуйте дні послідовно. Так у вас завжди буде достатньо місця.

Цікавим доповненням можуть стати записи у форматі особистого щоденника. Напишіть декілька речень про те, як пройшов день, або свої думки.

Колекції (collections).

По суті це просто тематичні списки того, що ви хочете зробити без дедлайну. Система дозволяє розмістити їх у будь-якому місці щоденника – завдяки змісту пошук не буде проблемою. Вигляд сторінки – знову цілком політ фантазії. Можна просто записувати пункти у стовпчик і відмічати виконані галочкою. А можна намалювати книжкову полицю і зафарбовувати книжки по мірі прочитання. Все залежить від того, скільки часу і натхнення ви маєте.

 

Ще декілька цікавих ідей:

Огляд місяця. На окремій сторінці порефлексуйте над тим, що вдалося, а що ні, над чим і як треба попрацювати. Це допоможе ефективніше спланувати наступний місяць.

Вдячність. Складіть список речей у своєму житті, за які ви вдячні. Можете робити його щодня, щотижня чи щомісяця, або взагалі виділити для цього окремий розділ і постійно його оновлювати

Спогади. Занотовуте найважливіше. Додавайте до цього свої думки, ілюстрації, вклеюйте фотокартки.

Переваги системи:

Персоналізація. Створюючи свій зписник власноруч, ви не тільки самостійно обираєте дизайн, але й будуєте усю систему цілковито під власні потреби. До того ж її можна модифікувати вже в процесі використання: змінювати вигляд планів, додавати розділи, перемінювати позначки в ключі.

Творчість. Достатньо лише почати вести такий щоденник – і ось ви вже в крамничці канцтоварів закуповуєтесь маркерами та лайнерами. Малювання і письмо від руки – крутий спосіб позбутися стресу та перезавантажити мозок.

Сфокусованість. Тримати все життя в смартфоні – це, безперечно, дуже зручно. Але на додачу до комфорту ви отримуєте постійне відволікання. Паперовий блокнот не надсилає сповіщень і повідомлень, не дзвінькає, не цвірінькає, не миготить і взагалі не заважає спокійно працювати.

Сподіваємось вам було цікаво почитати про систему bullet-journal!
А якщо ви саме в пошуках зручного блокнота в крапку для своїх записів та творчості - на нашому сайті yourplanner.com.ua ви зможете знайти багато естетичної канцелярії для своїх планів!