Турбота про себе — навичка, яка необхідна в житті кожної людини. Особливо зараз, коли кожен українець та українка працює та допомагає країні вистояти — важливо приділяти увагу власним потребам, щоб вчасно відновити сили та не зіткнутися з вигорянням. Ми попросили наших друзів з психологічного центру kolos.center поділитися порадами та практиками турботи про себе в турбулентні часи.

турбота про себе

Живучи в вирі подій, стресів, вимог, ми можемо поринати в ці складнощі, що погіршує наш настрій, психологічний добробут і стан. Коли ми наповнені силами та енергією, маємо бажання щось робити, розвиватись і продовжувати рух та розуміємо для чого ми це робимо — важливо не забувати про певні способи турботи про себе, як от щоденник вдячності. Психологиня центру kolos Валерія поділилася self care практиками, що допоможуть відновити баланс та впоратися з щоденними викликами. Ти можеш записати їх в планер щоденник від your planner і практикувати тоді, коли відчуєш потребу. Kolos - це толерантний онлайн психологічний центр, де ти зможеш знайти свого психолога та почати плекати своє ментальне здоровʼя 🕊️

  1. Вдячність. Часто люди надто вимогливі, самокритичні та схильні концентруватися на негативі. Але вкрай важливо помічати позитивне і дякувати собі. Для цього може бути корисним ведення щоденника вдячності. Записуй туди речі, за які ти вдячий(-а), що хорошого ти зробив(-ла) за сьогодні, за що пишаєшся собою. Це можуть бути короткі нотатки, або ж цілі листи вдячності, адресовані собі.
  2. Регулярна легка фізична активність. Доведений багатьма дослідженнями факт — спорт впливає не лише на стан тіла, але й функціонування мозку і може покращувати психологічний стан. Навіть невеличка зарядка вранці, яка стане регулярною звичкою, може значно покращувати настрій на день, робити більш зосередженими, сфокусованими та енергійними. Головне знайти для себе той вид активності, який буде до смаку: танці, йога, бокс, біг, прості вправи.
  3. Self care рутина. Не всі техніки турботи про себе і свій психологічний добробут є чимось особливим і незвичним. Такі прості речі як регулярний і здоровий сон, харчування, водний баланс є необхідними складовими злагодженого функціонування і мають вплив на фізичне та психологічне самопочуття.
  4. Майндфулнес. Ми дуже часто живемо і діємо на автопілоті, не надаючи значення своїм діям, процесам і емоціям, які ми переживаємо. Майндфулнес — це практика усвідомленості, яка допомагає зрозуміти себе та інших краще, вчить доброзичливості та співчуттю. Для початку можна спробувати короткі медитації, які допоможуть концентруватись на своїх відчуттях в тілі, диханні чи думках. Усвідомленим може бути переживання своїх емоцій: коли спостерігаєш за відчуттями, перебуваєш в них і досліджуєш, а не уникаєш. Будь-яка дія чи активність може стати практикою усвідомленості, якщо ти сконцентруєш увагу на процесі та мінімізуєш відволікання.
  5. Розуміння своїх цінностей. Цінності — це наше дороговказне світло. Вони визначають, що є найважливішим, в якому напрямку ми хочемо рухатись, дають опору і прокладають шлях. Саме розуміння своїх цінностей в складні часи допомагає зрозуміти «для чого» і «навіщо» ми продовжуємо рух. Подумай про те, якою людиною ти хочеш бути, що є сенсом, чого ти прагнеш? Це надає сили та мотивацію рухатися далі.
  6. Постановка завдань та цілей. Планування є корисною практикою, яку слід ввести в рутину. Це допомагає самоорганізації та підтримці необхідного вектору руху. Формат може бути індивідуальним: можна планувати з вечора на наступний день, планувати тиждень, або встановлювати довгострокові цілі та план їх досягнення на три місяці, пів року, рік. Головне правило — вони мають звучати чітко, конкретно і реалістично. Планер щоденник від your planner має розвороти на тиждень та місяць для зручного та ніжного планування.
  7. Ресурсна активність. Поруч з щоденними обов’язками та робочими справами в нашому житті мають бути присутні та ресурсні активності — це такий вид діяльності, який приносить безпосереднє задоволення: щось, що ти любиш, що допомагає відпочити та відновити сили. Хобі: починаючи від малювання, кулінарії, читання і закінчуючи чимось більш масштабним, як, наприклад, походи в гори чи мандрівки. Головне, щоб ти отримував(-ла) від цього задоволення і наповнювався(-лася) ресурсом.

Звернися до українських джерел:

  1. Академія стійкості має в собі велику базу неоціненних технік та практик, про які ми сьогодні розповіли і які можуть допомогти попіклуватися про себе і збільшити свою стійкість.
  2. Український застосунок «База» має в собі збірку корисних медитацій для практики усвідомленості та багато інших корисних технік, які можуть допомогти в переживанні стресу.
  3. Застосунок «BetterMe: Mental health» є безкоштовним для українців і також має в собі корисну та велику базу медитацій усвідомленості та інших технік.